Jemné a hebké pri každom použití... Pranie a údržba látkových vreckoviek je už pozabudnutá zručnosť. Nie je to ale žiadna veda a láskyplnou starostlivosťou o bavlnené vreckovky prospejete sebe i prírode.
Sada dvadsiatich (28 x 28 cm) vreckoviek z certifikovanej biobavlny u ktorých boli dokončovacie práce vykonané v šijacej dielni v Českej republike. Spotreba vody na výrobu papierovej vreckovky na jedno použitie je 2 litre, zatiaľ čo spotreba vody na jedno použitie látkovej vreckovky (výroba + pranie) je 0,5 litra - použijeme ho približne 520 krát. Zdroj ďalších argumnetov vrátane spoločenskej a praktickej hodnoty :-) nájdete na ekolist.cz.
Vreckovka získa optimálnu savosť po 3-5 praniach.
PREČO BIOBAVLNA ?
BEŽNÁ BAVLNA
Pestovanie a výroba bežnej bavlny má obrovský vplyv na životné prostredie a ľudí, ktorí sa pestovaním a výrobou bavlny živia.
Bežne pestovaná bavlna zaberá necelé 3% zo svetovej obrábanej pôdy. Ale spotrebuje zhruba 25% všetkých insekticídov a 10% všetkých herbicídov vyrobených na svete.
Pri pestovaní bavlny sa používajú chemické látky, ktoré sú zakázané pre pestovanie potravinových plodín.
Po vypestovaní je bavlna spracovávaná za použitia ďalších toxických látok, z ktorých časť vo vláknach ostáva a dostáva sa do kontaktu s pokožkou.
Semená z bavlny ošetrené toxickými chemikáliami sa spracovávajú na krmivo pre zvieratá a na olej využívaný na výrobu cukroviniek a pečiva.
Na výrobu jedného trička a jedných riflí sa spotrebuje okolo pol kila pesticídov a syntetických hnojív.
Vyše 25 miliónov ľudí ročne utrpí otravu pesticídmi a okolo 20 tisíc na tieto otravy zomrie.
BIOBAVLNA
Biobavlna je pestovaná na ekofarmách, ktoré sa zameriavajú na pestovanie potravín a bavlny podľa jasne stanovených pravidiel.
Na týchto ekofarmách je zakázané používanie toxických chemických pesticídov, insekticídov a hnojív a geneticky modifikovaných organizmov.
Farmy usilujú o vybudovanie biologicky rozmanitého poľnohospodárskeho systému a udržanie úrodnosti pôdy prirodzenou cestou.
VÝHODY BIOBAVLNY
Odpadá nutnosť aplikácie toxických chemických látok, ktoré spôsobujú otravy u poľnohospodárskych pracovníkov a poškodzovanie životného prostredia.
Oblečenie z biobavlny nespôsobuje alergie pri nosení.
Bežné metódy pestovanie bavlny sa stávajú vďaka rastúcim cenám chemických látok nákladné.